ru ua

Коли варто брати кредит на розвиток бізнесу?

Зображення: Коли варто брати кредит на розвиток бізнесу?

Коли варто брати кредит на розвиток бізнесу?

Чи варто взагалі брати кредит на розвиток власного бізнесу? Напевно багато підприємців задавалися таким питанням. У бізнесі дуже важливо зважувати всі «за» і «проти» перед прийняттям рішення. Адже тут ризики набагато більші ніж при споживчому кредитуванні, та й цілі у них інші. Якщо кредити приватним особам видаються для особистих потреб і суми їх не дуже великі, то кредитування юридичних осіб знаходиться на зовсім іншому рівні. Хоча для бізнесменів більш властиві не імпульсивні рішення отримання кредиту, а так звана «кредитобоязнь», бо, як уже говорилося, ризики тут куди більші. Але чи виправдані ці страхи?

Кредит — лише інструмент

Саме з цієї точки варто розглядати кредити для бізнесу. Кредит - це інструмент, не більше не менше. Рішення варто приймати з холодним розрахунком попередньо прорахувавши всі ризики, не впадаючи в крайності і не піддаючись емоціям.

Для того щоб зрозуміти чи потрібен вам кредит для розвитку бізнесу чи ні, дайте відповідь на просте запитання - хто буде швидше заробляти гроші - ви або банк?

Якщо ж висловлюватися точніше, то для того, щоб зрозуміти чи варто брати кредит, порівняйте два головних показника:

  1. Процентну ставку по займу;
  2. Прибутковість бізнесу після вливання фінансів отриманих в кредит.

Тільки якщо другий показник з лишком перекриває перший, варто звертатися в кредитну організацію за позикою, в іншому випадку ви ризикуєте прогоріти, так і не зумівши розплатитися по боргах.


Давайте розглянемо це правило на прикладі. Ви власник невеликої фірми з великим потенціалом. На даний момент її рентабельність становить 40%. Тобто (якщо ще трохи спростити формулювання) витрачаючи на підтримку свого бізнесу 100 000 грн в місяць ви отримуєте дохід в 140 000 долл, з яких 40 000 долл - це чистий прибуток. Ось вам випала можливість отримати кредит в 1 000 000 гривень за ставкою в 25% річних. Тобто віддавати вам треба буде вже 1 250 000 грн, тобто 250 000 ви повинні будете віддати банку. При цьому якщо рентабельність вашого бізнесу залишиться на колишньому рівні за допомогою фінансових вливань ви зможете заробити: 1 000 000 * 0.4 = 400 000. Тепер віднімемо з них комісію банку і отримаємо чистий прибуток в 150 000, а це фактично 3.5 місяці роботи бізнесу. Плюс до цього ви зможете розширити ринок збуту і збільшити свою продуктивність.

Але навіть якщо рентабельність вашої справи не сильно перевищує процентні ставки по кредиту - це не привід відмовлятися від нього. Просто тут слід застосовувати більш складні розрахунки, адже рентабельність величина не постійна і з ростом обороту, вона теж росте. Так що тут буде правильним приймати рішення на основі співвідношення процентної ставки по кредиту і прогнозованою рентабельності після фінансових вливань. І, звичайно ж, варто враховувати кілька варіантів розвитку подій:

  • Оптимальний;
  • Найкращий;
  • Найгірший;
  • Найбільш імовірний.

Підводячи підсумки

Дана стаття не претендує на фундаментальну працю з економіки, швидше це спроба пояснити вітчизняним підприємцям, що на кредити варто дивитися тверезо. Не варто впадати в крайнощі і піддаватися емоційним імпульсам. Якщо хочете, щоб ваш бізнес процвітав, ретельно прорахуйте всі ризики, зважте всі «за» і «проти» і лише потім приймайте рішення.

Credit 112
Про нас пишуть
Interfax
Liga News
MinFin
ТСН
Unian
Залишити відгук