ru ua

Націоналізація «ПриватБанку»: чого чекати в найближчому майбутньому?

Зображення: Націоналізація «ПриватБанку»: чого чекати в найближчому майбутньому?

Новина про приватизацію найбільшого в Україні банку після державних, розбурхала багатьох. І навіть через тиждень ажіотаж не сильно затих. Це цілком зрозуміло, чутки про націоналізацію ходили ще з серпня, але і правління «ПриватБанку» і представники НБУ і Мінфіну наполегливо заперечували їх, запевняючи що нічого подібного банку не загрожує, і не варто переживати. У підсумку, як говорив Л. М. Кравчук «Маємо те, що маємо». Отже, чим обернеться приватизація в цілому для економіки країни і для клієнтів банку зокрема.

Націоналізація: позиція чиновників

Представники Міністерства фінансів і Національного банку в один голос твердять, що після передачі активів «ПриватБанку» в державну власність матиме лише позитивні наслідки. Наприклад, вкладникам гарантують виплату всієї суми вкладу, а не тільки суми в 200 000 гривень, гарантованої Фондом страхування вкладів. В даний момент у Верховній Раді навіть готують відповідний законопроект, який зобов'яже державні банки повертати вклади в повній мірі і з нарахованими відсотками. Крім того, в уряді впевнені, що не перейди банк під державне управління, наслідки для економіки були б досить жалюгідними. Адже через брак капіталізації він би почав поступово втрачати ліквідність, що в підсумку призвело б до краху фінустанови. При цьому на дно пішла б і економіка країни, адже «Приват» до недавнього часу був найбільшим недержавним банком України.

Із заявами «Все добре, зберігайте спокій» встигли виступити майже всі, від глав НБУ і Мінфіну до президента. Та це й зрозуміло, паніка помножена на фінансову неграмотність громадян може стати причиною потужного відтоку капіталу, що тільки погіршить ситуацію. Так що завдання політиків на даному етапі зрозуміла - гасити пожежу. Але це не означає що їм не можна вірити, просто потрібно сприймати їх слова зі здоровим скепсисом. Націоналізація не так "хороша", як нам намагаються її піднести, про це твердять майже всі експерти.

Націоналізація: Думка експертів

Як вже говорилося вище, експерти дивляться на ситуацію з націоналізацією «Привату» не так оптимістично, як політики. Занадто багато підводних каменів ховається чиновниками за красивими фразами. Багато хто вказує на те, що націоналізація «ПриватБанку» - це угода вигідна всім крім держави. Ігор Коломойський ніколи б не заробив своїх мільярдів, якби був поганим бізнесменом. А ось хороший бізнесмен завжди укладає тільки вигідні для себе угоди. Так що вигода у олігарха неодмінно є. Звичайно, це ряд преференцій від держави для власного бізнесу, про які ми дізнаємося в найближчому майбутньому. Але не тільки в цьому полягає «гешефт».

НБУ і Мінфін будуть реанімувати напівтруп

Експерти висловлюють припущення, що Коломойський віддав державі вже «мертвий» банк. Попередньо з нього вивели значну частину капіталу, а всіх клієнтів, важливих для бізнесу олігарха перевели в клон «ПриватБанку» - «А-банк». Він, до речі, з минулого року належить родині Суркісів, але тісно пов'язаний з групою «Приват» Коломойського. І ці побоювання не безпідставні, адже бізнесмен вже здійснював щось подібне, коли «тонула», що належить йому авіакомпанія «Аеросвіт». Тоді він просто повісив на неї борги які належали іншим його компаніям, а нові літаки з її авіапарку перевів в авіакомпанію «МАУ», яка теж знаходиться в його власності.

Крім того, економісти нагадують про те, що 97% корпоративного кредитного портфеля банку складають компанії пов'язані з його екс-власниками, що теж насторожує. Адже компанії Коломойського і Боголюбова можуть або достроково погасити кредити, розраховані на тривалі терміни. Відповідно, вже державний «ПриватБанк» може понести додаткові збитки. Ну або ці кредити можуть і зовсім не повернути, тут знову можна привести в приклад «Аеросвіт».

Наслідки для економіки

Чим це обернеться? Звичайно ж, додатковими вливаннями, які і без того становлять значні 148 млрд гривень. А де взяти гроші? І без того худий бюджет України не зможе виділити таку суму безболісно, ​​та й болісно теж не зможе, бо грошей немає. Так що цілком очікувано що Кабмін включить «друкарський верстат», запустивши нову хвилю емісії. Ось тільки підкріплювати гроші нічим, а значить зростання інфляції не за горами. Звичайно, долара по 100 гривень не буде, але позначку в 30 грн він таки перетне.

Однак це не всі погані новини. Після випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), якими і буде докапіталізувати «ПриватБанк», держборг України практично впритул підійде до позначки в 100% ВВП. А це може стати вже смертельним для економіки держави.

Висновок

На основі думок експертів можна зробити наступні висновки. Новий державний банк буде активно реанімуватися, незважаючи на наслідки для економіки країни. Так що за збереження своїх вкладів можна не турбуватися. Крім того, якщо державі вдасться зупинити незабаром народну паніку, то пожвавлення убитого приватними власниками банку пройде більш гладко. Проте наслідки все одно будуть, і до того ж не райдужні. Зростання інфляції і держборгу держави зроблять життя в 2017 році досить «цікавим». Одним словом, потонути «ПриватБанку» не дадуть, але якою ціною? 

умови кредиту під заставу нерухомості

Credit 112
5
оцінок: 2
Про нас пишуть
Interfax
Liga News
MinFin
ТСН
Unian
Залишити відгук